Le Mans 2021


Her er mine fotos af bilerne i Le Mans 2021


Klik på billedet eller navnet på en bil for at se mine billeder af bilen.

Klik på billedet eller navnet på en kører for at se hans autograf.


Udstyr: Canon 70D, Canon EF-S 18-135mm f/3,5-5.6 IS STM, Canon EF 100-400mm f/4,.5-5.6 L IS, Canon EF 70-200mm 1:2.8L IS III USM, Canon Speedlite 580EX II


Ingen af de viste billeder må gengives uden forudgående aftale med mig.




Gå til:

HYBRID LMP2 GTE-PRO GTE-AM

Et billede af hver af Le Mans bilerne i resultat-rækkefølge
HYBRID  -  Et billede af hver af Le Mans bilerne i resultat-rækkefølge.

Nr.7 Toyota GR010 - Hybrid

TOYOTA GAZOO RACING (JPN)

Mike Conway (GBR)

Platinum

Kamui Kobayashi (JPN)
Platinum

José Maria Lopez (ARG)

Platinum

Nr.8 Toyota GR010 - Hybrid

TOYOTA GAZOO RACING (JPN)

Sebastian Buemi (SUI)

Platinum

Kazuki Nakajima (JPN)

Platinum

Brendon Hartley (NZL)
Platinum

Nr.36 Alpine A480 - Gibson

ALPINE ELF MATMUT (FRA)

André Négrão (BRA)
Gold

Nicolas Lapierre (FRA)
Platinum

Matthieu Vaxivière (FRA)
Gold

Nr.708 Glickenhaus 007 LMH

SCUDERIA CAMERON GLICKENHAUS (USA)

Luis Felipe Derani (BRA)
Platinum

Franck Mailleux (FRA)
Gold

Olivier Pla (FRA)
Platinum

Nr.709 Glickenhaus 007 LMH

SCUDERIA CAMERON GLICKENHAUS (USA)

Ryan Briscoe (AUS)
Platinum

Richard Westbrook (GBR)

Platinum

Romain Dumas (FRA)
Platinum

↑ Top

LMP2


Nr.1 Oreca 07 - Gibson

RICHARD MILLE RACING TEAM (FRA)

Tatiana Calderon (COL)
Silver

Sophia Flörsch (DEU)
Silver

Beitske Visser (NLD)
Silver

Nr.17 Oreca 07 - Gibson

IDEC SPORT (FRA)

Dwight Merriman (USA)
Bronze

Thomas Laurent (FRA)
Gold

Ryan Dalziel (GBR)
Gold

Nr.20 Oreca 07 - Gibson

HIGH CLASS RACING (DNK)

Dennis Andersen (DNK)

Bronze

Ricky Taylor (USA)

Platinum

Marco Sørensen (DNK)

Platinum

Nr.21 Oreca 07 - Gibson

DRAGONSPEED USA (USA)

Henrik Hedman (SWE)
Bronze

Ben Hanley (GBR)
Gold

Juan Pablo Montoya (COL)
Platinum

Nr.22 Oreca 07 - Gibson

UNITED AUTOSPORTS USA (USA)

Philip Hanson (GBR)
Gold

Fabio Scherer (CHE)
Silver

Filipe Alburquerque (POR)
Platinum

Nr.23 Oreca 07 - Gibson

UNITED AUTOSPORTS (GBR)

Paul Di Resta (GBR)
Platinum

Alexander Lynn (GBR)

Platinum

Wayne Boyd (GBR)

Silver

Nr.24 Oreca 07 - Gibson

PR1 MOTORSPORTS MATHIASEN (USA)

Patrick Kelly (USA)
Bronze

Gabriel Aubry (FRA)
Gold

Simon Trummer (CHE)
Gold

Nr.25 Aurus 01 - Gibson

G-DRIVE RACING (RUS)

John Falb (USA)
Bronze

Roberto Merhi (ESP)
Platinum

Rui Andrade (POR)
Silver

Nr.26 Aurus 01 - Gibson

G-DRIVE RACING (RUS)

Roman Rusinov (RUS)

Gold

Franco Colapinto (ARG)
Silver

Nyck De Vries (NED)
Platinum

Nr.28 Oreca 07 - Gibson

JOTA (GBR)

Sean Gelael (IDN)
Silver

Stoffel Vandorne (BEL)
Platinum

Tom Blomqvist (GBR)
Platinum

Nr.29 Oreca 07 - Gibson

RACING TEAM NEDERLAND (NED)

Frits van Eerd (NED)
Bronze

Giedo van der Garde (NED)

Platinum

Job van Uitert (NED)

Gold

Nr.30 Oreca 07 - Gibson

DUQUEINE TEAM (FRA)

René Binder (AUT)
Silver

Guillermo Rojas Jr.(MEX)
Gold

Tristan Gommendy (FRA)
Platinum

Nr.31 Oreca 07 - Gibson

TEAM WRT (BEL)

Robin Frijns (NED)
Platinum

Ferdinand Habsburg (AUT)
Gold

Charles Milesi (FRA)
Silver

Nr.32 Oreca 07 - Gibson

UNITED AUTOSPORTS (GBR)

Nicolas Jamin (FRA)
Gold

Jonathan Aberdein (RSA)
Gold

Manuel Maldonado (VEN)
Silver

Nr.34 Oreca 07 - Gibson

INTER EUROPOL COMPETITION (POL)

Jakub Smiechowski (POL)
Silver

Renger van der Zande (NLD)

Gold

Alex Brundle (GBR)
Gold

Nr.38 Oreca 07 - Gibson

JOTA (GBR)

Roberto González (MEX)
Silver

Antonio Felix da Costa (PRT)
Platinum

Anthony Davidson (GBR)
Platinum

Nr.39 Oreca 07 - Gibson

SO24-DIROB BY GRAFF (FRA)

Vincent Capillaire (FRA)

Silver

Arnold Robin (FRA)
Bronze

Maxime Robin (FRA)
Silver

Nr.41 Oreca 07 - Gibson

TEAM WRT (BEL)

Robert Kubica (POL)
Platinum

Louis Delétraz (CHE)
Gold

Yifei Ye (CHN)
Silver

Nr.44 Ligier JSP217 - Gibson

ARC BRATISLAVA (SVK)

Miroslav Konôpka (SVK)
Bronze

Oliver Webb (GBR)
Gold

Matej Konôpka (SVK)
Silver

Nr.48 Oreca 07 - Gibson

IDEC SPORT (FRA)

Paul Lafargue (FRA)
Silver

Paul-Loup Chatin (FRA)
Gold

Patrick Pilet (FRA)
Platinum

Nr.49 Oreca 07 - Gibson

HIGH CLASS RACING (DNK)

Anders Fjordbach (DNK)

Silver

Jan Magnussen (DNK)

Platinum

Kevin Magnussen (DNK)

Platinum

Nr.65 Oreca 07 - Gibson

PANIS RACING (FRA)

Julien Canal (FRA)
Silver

Will Stevens (GBR)
Platinum

James Allen (AUS)
Gold

Nr.70 Oreca 07 - Gibson

REALTEAM RACING (CHE)

Esteban Garcia (CHE)
Bronze

Loïc Duval (FRA)
Platinum

Norman Nato (FRA)
Gold

Nr.74 Ligier JSP217 - Gibson

RACING TEAM INDIA EURASIA (IND)

James Winslow (GBR)
Silver

John Corbet (AUS)
Bronze

Tom Cloet (BEL)
Bronze

Nr.82 Oreca 07 - Gibson
RISI COMPETIZIONE (USA)

Ryan Cullen (GBR)
Silver

Oliver Jarvis (GBR)
Platinum

Luiz Felipe Nasr (BRA)
Platinum

Nr.84 Oreca 07 - Gibson
ASSOCIATION SRT41 (FRA)

Takuma Aoki (JPN)
Silver

Nigel Bailly (BEL)
Silver

François Heriau (FRA)
Bronze

↑ Top

GTE-PRO


Nr.51 FERRARI 488 GTE EVO
AF CORSE (ITA)

Alessandro Pier Guidi (ITA)
Platinum

James Calado (GBR)
Platinum

Côme Ledogar (FRA)
Platinum

Nr.52 FERRARI 488 GTE EVO
AF CORSE (ITA)

Daniel Serra (BRA)
Platinum

Miguel Molina (ESP)
Platinum

Davide Rigon (ITA)
Platinum

Nr.63 Chevrolet Corvette C8.R
CORVETTE RACING (USA)

Antonio Garcia (ESP)
Platinum

Jordan Taylor (USA)
Platinum

Nicky Catsburg (NED)
Platinum

Nr.64 Chevrolet Corvette C8.R
CORVETTE RACING (USA)

Tommy Milner (USA)
Platinum

Nick Tandy (GBR)
Platinum

Alexander Sims (GBR)
Platinum

Nr.72 Porsche 911 RSR - 19
HUB AUTO RACING (TWN)

Dries Vanthoor (BEL)
Gold

Alvaro Parente (POR)
Platinum

Maxime Martin (BEL)
Platinum

Nr.79 Porsche 911 RSR - 19
WEATHERTECH RACING (USA)

Cooper MacNeil (USA)
Silver

Laurens Vanthoor (BEL)
Platinum

Earl Bamber (NZL)
Platinum

Nr.91 Porsche 911 RSR - 19
PORSCHE GT TEAM (DEU)

Gianmaria Bruni (ITA)
Platinum

Richard Lietz (AUT)
Platinum

Frédéric Makowiecki (FRA)
Platinum

Nr.92 Porsche 911 RSR - 19
PORSCHE GT TEAM (DEU)

Kévin Estre (FRA)
Platinum

Neel Jani (CHE)
Platinum

Michael Christensen (DNK)
Platinum

↑ Top

GTE-AM


Nr.18 Porsche 911 RSR - 19
ABSOLUTE RACING (CHN)

Andrew Haryanto (IDN)
Bronze

Alessio Picariello (BEL)
Gold

Marco Seefried (DEU)
Silver

Nr.33 ASTON MARTIN VANTAGE AMR
TF SPORT (GBR)

Ben Keating (USA)
Bronze

Dylan Pereira (LUX)
Silver

Felipe Fraga (BRA)
Gold

Nr.46 Porsche 911 RSR - 19
TEAM PROJECT 1 (DEU)

Dennis Olsen (NOR)
Gold

Anders Buchardt (NOR)
Bronze

Maxwell Root (USA)
Silver

Nr.47 Ferrari 488 GTE EVO
CETILAR RACING (ITA)

Roberto Lacorte (ITA)
Bronze

Giorgio Sernagiotto (ITA)
Silver

Antonio Fuoco (ITA)
Gold

Nr.54 Ferrari 488 GTE EVO
AF CORSE (ITA)

Thomas Flohr (CHE)
Bronze

Francesco Castellacci (ITA)
Silver

Giancarlo Fisichella (ITA)
Platinum

Nr.55 Ferrari 488 GTE EVO
SPIRIT OF RACE (CHE)

Duncan Russel Cameron (GBR)
Bronze

David Perel (RSA)
Silver

Matthew Griffin (IRL)
Gold

Nr.56 Porsche 911 RSR - 19
TEAM PROJECT 1 (DEU)

Egidio Perfetti (NOR)
Bronze

Matteo Cairoli (ITA)
Gold

Riccardo Pera (ITA)
Silver

Nr.57 Ferrari 488 GTE EVO
KESSEL RACING (CHE)

Takeshi Kimura (JPN)
Bronze

Mikkel Jensen (DNK)
Gold

Scott Andrews (AUS)
Silver

Nr.60 Ferrari 488 GTE EVO
IRON LYNX (ITA)

Claudio Schiavoni (ITA)
Bronze

Paolo Ruberti (ITA)
Gold

Raffaele Giammaria (ITA)
Silver

Nr.66 Ferrari 488 GTE EVO
JMW MOTORSPORT (GBR)

Thomas Neubauer (FRA)
Silver

Rodrigo Sales (USA)
Bronze

Robert Foley (USA)
Silver

Nr.69 Ferrari 488 GTE EVO
HERBERTH MOTORSPORT (DEU)

Robert Renauer (DEU)
Silver

Rolf Ineichen (CHE)
Bronze

Ralf Bohn (DEU)
Silver

Nr.71 Ferrari 488 GTE EVO
INCEPTION RACING (GBR)

Brendan Iribe (USA)
Bronze

Ollie Millroy (GBR)
Silver

Ben Barnicoat (GBR)
Gold

Nr.77 Porsche 911 RSR - 19
DEMPSEY-PROTON RACING (DEU)

Christian Ried (DEU)
Bronze

Jaxon Evans (NZL)
Silver

Matt Campbell (AUS)
Gold

Nr.80 Ferrari 488 GTE EVO
IRON LYNX (ITA)

Matteo Cressoni (ITA)
Silver

Rino Mastronardi (ITA)
Bronze

Calum Illot (GBR)
Platinum

Nr.83 Ferrari 488 GTE EVO
AF CORSE (ITA)

François Perrodo (FRA)
Bronze

Niklas Nielsen (DNK)
Gold

Alessio Rovera (ITA)
Silver

Nr.85 Ferrari 488 GTE EVO
IRON LYNX (ITA)

Rahel Frey (CHE)
Silver

Michelle Gatting (DNK)
Silver

Sarah Bovy (BEL)
Silver

Nr.86 Porsche 911 RSR - 19
GR RACING (GBR)

Michael Wainwright (GBR)
Bronze

Benjamin Barker (GBR)
Gold

Tom Gamble (GBR)
Silver

Nr.88 Porsche 911 RSR - 19
DEMPSEY-PROTON RACING (DEU)

Julien Andlauer (FRA)
Gold

Dominique Bastien (USA)
Bronze

Lance Arnold (DEU)
Silver

Nr.95 ASTON MARTIN VANTAGE AMR
TF SPORT (GBR)

John Hartshorne (GBR)
Bronze

Oliver Hancock (GBR)
Silver

Ross Gun (GBR)
Gold

Nr.98 ASTON MARTIN VANTAGE AMR
ASTON MARTIN RACING (GBR)

Paul Dalla Lana (CAN)
Bronze

Nicki Thiim (DNK)
Platinum

Marcos Gomes (BRA)
Silver

Nr.99 Porsche 911 RSR - 19
PROTON COMPETITION (DEU)

Patrick Long (USA)
Platinum

Gian Luca Giraudi (ITA)
Bronze

Filipe Laser (DEU)
Silver

Nr.388 Ferrari 488 GTE EVO
RINALDI RACING (DEU)

Pierre Ehret (DEU)
Bronze

Jeroen Bleekemolen (NED)
Gold

Christian Hook (DEU)
Bronze

Nr.777 ASTON MARTIN VANTAGE AMR
D'STATION RACING (JPN)

Satoshi Hoshino (JPN)
Bronze

Tomonobu Fujii (JPN)
Gold

Andrew Watson (GBR)
Silver

↑ Top

Karsten Juhl © 2021 • All photograhs are copyrighted by Karsten Juhl. Redistribution or commercial use is prohibited without express written permission.
All rights reserved. Contact Webmasterwith comments or questions.